UNI LOGISTICS SYSTEM
tarihce

TARİHÇE

UNI, 2003  yılında    ”Sadece Rusya”    sloganıyla faaliyete başlayan UNI TRANS  (UNI LOGISTICS SYSTEM) , ilk günden itibaren Rusya ve Ruşça konuşan diğer ülkeler  bazında marka olmayı hedefleyerek yola koyulmuştur. Uluslararası taşımacılıkta yük organizasyonuyla başlanan noktadan bugün C2 yetki belgesine sahip entegre lojistik hizmetleri sunan bir yapıya ulaşmıştır.

Kalifiye insan kaynağı ve ileri teknoloji uygulamalarıyla çok farklı sektörlerde bulunan yerli ve yabancı müşterilerine lojistik hizmetlerini tedarik zinciri tasarlayarak yönetmektedir. 50‘nin üzerinde  çalışan sayısıyla Türkiye’nin örnek lojistik hizmet sağlayıcıları arasına girmiştir. Geniş iş modellerini geliştirmekte üstlendiğimiz öncü rolle, adına yakışır başarılara imza atmaktadır. Portföyüne aldığı dünyanın önde gelen çok uluslu şirketleri ve bu müşterileri için ürettiği hizmetler sayesinde, marka bilinirlik hedefine ulaşmak yönünde emin adımlar atmaktadır.

Kilometre Taşları,

Doğumu, Türkiye’deki ekonomik kriz sonrasına döneme denk gelmişti.Böyle zor bir dönemde sürdürülebilir bir başarı hikayesi yaratabilmek için çok çalışması, farklı olduğunu ortaya koyması gerekmekteydi, bunu yaparak beslendi ve büyüdü. Teknolojideki gelişmelerin bilgi sınırlarını, ekonomik politikaların ülke sınırlarını yok ettiği günlerde UNI, genindeki yenilikçilik yaratıcılık ve esneklik özellikleri sayesinde bu ters rüzgarlara karşı durmak yerine onları ardına alarak hedefinden şaşmadı, bugünkü yerini aldı ve korudu.

2003               Dünya markası olmayı hedefleyerek yola koyulan şirketimiz için en uygun isim üzerine düşünülürken, bu ana hedef göz önünde bulundurularak, her dilde aynı şekilde okunabilecek bir isim olmasına dikkat etmiştir.Bu doğrultuda “birlik,birleşik” anlamına gelen UNION kelimesinin kısaltılmışı UNI uygun görülmüştür.

2004               Ortaklığın vereceği sinerji düşüncesiyle sektörde tecrübesine inanılan bir kişi ile ortaklık yapılanmasına gidilmiş ve bu doğrultuda basamak çıkmaya devam etmiştir. Türkiye ile Amerika arasında taşımacılıktaki geçmiş tecrübesini Rusya Federasyonu gibi dev bir pazara yönelterek ilgisini bu ülke üzerinde yoğunlaştırmıştır. Aynı yıl içerisinde Rusya’da gümrükleme hizmetine başlamış ve Türkiye’den Rusya’ya parsiyel taşımacılım uygulayabilen tek firma olmuştur.

2005               Paralel nakliye ve entegre lojistik hizmet sunumu doğrultusunda Moskova’da mobil temsilci atayarak  hizmetlerini kapıdan kapıya çevirmiş ve alternatif taşıma şekilleri denizyolu, demiryolu havayolu depratmanlarını oluşturarak, faaliyet yelpazesini genişletmiştir.

2006               Rusya Federasyonu’da edindiği tecrübeyi aynı dili konuşan diğer Bağımsız Devletler Topluluğuna yönelterek başta Ukrayna,Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere Freight Forwarder olarak hizmetini sürdürmüştür.  Özbekistan devletine ait bölgenin en güçlü araç filosuna sahip firması ile  5 yıllık kontrat yaparak en rekabetci navlun ücretleri ile tüm bölge ülkelerine Kazakistan,Tacikistan,Kırgızistan,Turkmenistan ve Özbekistan full ve parsiyel karayolu taşımacılık hizmeti vermiştir. Buna paralel aktarmalı demiryolu taşımacılık hizmetini Turkmenistan sınırında açtığı temsilcilikle sürdürmüştür.

2007               2003 yılında başlattığı Rusya Federasyonu’na parsiyel karayolu taşımacılık ve Rusya’da gümrükleme hizmetinide kendi bünyesinde devam ettirmek için Moskova’da ilk yurtdışı şubesini açmıştır.

2008               Kurumsal olma yönündeki anlayışı ortaklık yapısına uymayışı nedeniyle mevcut ortağı ile yolunu ayırmış ve emin adımlarla kaldığı noktadan hedeflerine ulaşmak yönünde ilerleyişini sürdürmüştür. Bugün UNI TRANS  ismi taklit edilerek  başarımıza gölge düşürülmek istensede, UNI ismi tarafımızca markalaştırılmıştır.

2009               Yakın bölgemizdeki ekonomik kriz nedeniyle  yatırım planlarını donduran, beklemede kalan ve yanlış bir hamle atmamak adına durağan bir yıl geçiren UNI bu yılı mevcutiyetini koruyarak  ve stratejik analizi profosyonel danışmanının yönlendirmesi ile geçirmiştir. Butik lojistik hizmetini belirlenmiş kurumsal firmalara entegre olarak sunmuştur.

2010               Bu tarihe kadar Freight Forwarder, araç organizatörü olarak sürdürdüğü konumunu beş yıllık kalkınma ve yatırım planları doğrultusunda köklü bir geçmişe sahip Ağır Nakliye firmasına iştirak etmiş ve tecrübesini genişleterek ağır taşıma ve proje taşımacılığı konusuna da önem  vermeye başlamıştır. C2 yetki belgesine sahip olan firmamız Karayolu Taşıma Yönetmeliği doğrultusunda lisanslı olarak hizmetini sürdürmektedir.

2011               “Sadece Rusya” slogonunu genişlettiği hizmet coğrafyasına paralel  “the euroasia spacialist”  (Avrasya Uzmanı) olarak değiştirmiş ve ağır nakliye, karayolu nakliye,demiryolu ve parsiyel nakliye hususlarında Batı ile Doğu arasında bir köprü oluşturmuştur. Avrupa ve BDT arasında düzenli olarak taşımacılık gerçekleştirmektedir.

Aynı yılın sonunda bölgesinde en güçlü ekonomiye sahip Kazakistan’ın ticari başkenti Almaty’de TOO UNI LOGISTICS SYSTEM olarak bağımsız bir firma kurarak tüm Kazakistan şehirlerinde taşımacılık, gümrükleme, dağıtım ve depolama konularında hizmetine başlamıştır. Kendi depolama alanı ve kendi özmal araçları ile Kazakistan ile Türkiye ve Avrupa arasında uluslararası taşımacığı parsiyel, full ve demiryolu olarak sürdürmektedir.

2013               Yaklaşık 10 yıldır acentelik ile yürüttüğümüz Rusya’da gümrükleme ve Rusya’da nakliye/ lojistik hizmetimizi 2013 yılının başında faaliyete geçirmek üzere 2012 yılının son ayında OOO UNI LOGISTICS SYSTEM firması yerleşik firmalar için  hizmete  girmiştir.  2013 yılının ücüncü ayında Bakü’de resmi gümrük işleri ve İpekyolu projesine paralel hareket edebilen aktif bir UNI’yi  olusturmak kısa vadeli ilk planlarımızdandır.

2023               T.C. 2023 yılında 500 milyar usd ihracat hedefi doğrultusunda tarafımıza çok görev düştüğünün bilincinde ve faaliyetimizi sürdürdüğümüz ülkelerin bu hedefe ulaşmakta çok büyük faktör olacağını da biliyoruz.

Dikkatli, titiz ve servis kalitemizi artırarak sektöründe öncü ve seçici, seçili firmalar ile yolumuza emin adımlarla ilerleyeceğiz.